Varukorg
Rabatt:
0,00 SEK
Audison Prima AP 2 MV är ett kompakt 2-tums wide-range-element utvecklat för OEM-anpassade installationer där utrymmet är begränsat men kraven på ljudkvalitet är höga. Högtalaren är konstruerad för att återge både mellanregister och övre frekvenser från ett och samma element, vilket ger mycket god sammanhållning i ljudbilden och en naturlig återgivning av röster och detaljer.
AP 2 MV är särskilt framtagen för moderna bilinteriörer med små originalhögtalare i instrumentbräda eller A-stolpar. Den breda frekvensåtergivningen gör den idealisk i kombination med dörrmonterade midbasar, eller som del i ett mer avancerat 2- eller 3-vägssystem inom Audison Prima-plattformen.
Högtalaren använder ett lätt och styvt aluminiumkonmembran tillsammans med en kraftfull neodymmagnet och Audisons optimerade motorstruktur. Resultatet är hög precision, låg distorsion och stabil prestanda även vid högre ljudnivåer.
Typ: Wide-range mellanregister
Storlek: 2 tum (50 mm)
Impedans: 4 ohm
Effekt (RMS): 25 W
Maxeffekt: 50 W
Frekvensomfång: 150 Hz – 20 000 Hz
Röstspole: 25 mm CCAW
Membran: Aluminium
Magnet: Neodym
Xmax: 2,5 mm
Monteringsdjup: mycket kompakt, anpassad för OEM-placeringar
Användning: OEM-ersättning, 2-vägs och 3-vägs system, center eller surround
Audison Prima AP 2 MV är ett utmärkt val för dig som vill uppgradera originalljudet med högre detaljrikedom och bättre balans, utan att kompromissa med passform eller installation.
Levereras i par